Niezwykły ślub Frei - Mitologia Nordycka Neil Gaiman.

W szkole poznałem mitologię rzymską i grecką, a dzięki serialowi pod tytułem "Wikingowie" mogłem bardziej zapoznać się z mitologią nordycką. To co zostało mi pokazane w serialu dotyczące wierzeń wikingów (np. to, że wikingowie wierzyli, j...

4 years ago, comments: 0, votes: 25, reward: $0.90

W szkole poznałem mitologię rzymską i grecką, a dzięki serialowi pod tytułem "Wikingowie" mogłem bardziej zapoznać się z mitologią nordycką. To co zostało mi pokazane w serialu dotyczące wierzeń wikingów (np. to, że wikingowie wierzyli, jeśli zginął podczas walki to trafią do Vallhali i będą ucztować z Odynem albo że jeśli jest burza z piorunami to Thor uderza swym młotem w kowadło), zaciekawiło mnie na tyle , że coś tam próbowałem szukać w internecie. I tak szukając znalazłem książkę pod tytułem "Mitologia Nordycka" autora Neil Gaiman. Książka pozwoliła mi bardziej poznać świat bogów nordyckich. Nie tylko Thora czy Lokiego znanym dzięki komiksom czy filmom Marvela.

Źródło zdjęcia

Najbardziej spodobał mi się mit o Thorze i jego skradzionym młocie. Oto moje streszczenie.

Thor zawsze przed snem kład swój młot Mjollnir obok łóżka. Tym razem po obudzeniu nie znalazł swojego młota obok swojego łóżka. Zadał sobie pytanie czy ze zniknięciem młota nie ma nic wspólnego Loki, ale nie wierzył jednak. by ten odważył się ukraść mu młot. Więc postanowił iść się go spytać o radę.
Loki starał się dowiedzieć co się stało z młotem Thora. Pożyczył od Frei jej płaszcz, który pozwala latać i poleciał poza Asgard w głąb krainy olbrzymów, szukając czegoś nietypowego. Ujrzał nad sobą Ogra, wylądował obok niego i po krótkiej okazało się, że właśnie ten Ogr ma młot Thora i w zamian za jego oddanie chce poślubić Freję. Loki przekazał wieści Thorowi i Frei, ale niestety Freja nie zgodziła się na ślub z Ogrem.
Heimdall wpadał na pewien pomysł, przebrać Thora za pannę młodą. Na początku Thor nie chciał się zgodzić ale Loki go przekonał. Tak więc Thor przebrany za Freje udał się na ślub. Ogr do samego końca myślał, że bierze ślub z Freją dopóki nie poczuł młota na swoim ciele. Lokiemu i Thorowi udało się odzyskać młot.

Thor - Rudowłosy syn Odyna, jeden z Asów, bóg gromu. Najsilniejszy z bogów. Włada młotem o nazwie Mjollnir. Thor może go przyciągnąć do ręki, mógł go zmniejszyć lub powiększyć.

Loki - Brat krwi Odyna. Najprzebieglejszy, najsprytniejszy ze wszystkich mieszkańców Asgardu.

Freja - Bogini z Wanów mieszkająca wśród Asów. Siostra Frejra.

Heimdall - strażnik bogów.

mój "blog" : https://hitpollowszystkim.dblog.pl/